Як відновити газон і виправити неоднорідність дерену
Здорове, зелене та покрите пишною рослинністю місце у вашому саду, яке ідеально підходить для спокійного або активного відпочинку з родиною і друзями – саме таким ви хочете бачити свій газон, чи не так? Але що як сухі коричневі плями та бур’ян зіпсують враження? Не потрібно хвилюватися. Пропонуємо покрокову інструкцію з усунення прогалин на газоні.
ПЕРЕД ПОЧАТКОМ ВІДНОВЛЕННЯ ГАЗОНУ |
---|
Посів чи дернування? Щоб вирішити, який тип відновлення потрібен, чи потрібне нове насіння або дерен, треба оцінити масштаб пошкодження газону. Якщо відмерло менше 40 відсотків газону, підсівання буде достатньо. Чому варто відновлювати газон? Спробуйте з’ясувати причину невдачі з газоном. Це має значення для вибору нового насіння та може вплинути на інші рішення під час відновлення газону. Оцініть зусилля. Перш ніж братися до роботи, зважте, наскільки масштабне завдання перед вами стоїть. Можливо, треба взяти в оренду аератор? Чи ви хочете скористатися сіялкою? А може для виконання частини роботи треба звернутися до професіонала? |
Є різниця між відновленням газону шляхом підсівання та цілковитим оновленням трав’яного покриття з нуля. Якщо понад 40 відсотків трави на газоні мають прогалини, потрібне цілковите оновлення, але якщо візуально пошкоджено або вкрито бур’яном менше 40 відсотків газону, буде достатньо хорошого підсівання, тобто додавання насіння до вже наявної трав’яної культури. У цій статті ми сконцентруємося на відновленні газону шляхом підсівання.
Якби довелося обмежитися однією порадою, то вона була б такою: здійсніть аналіз ґрунту, тобто викопайте трохи землі й надішліть її в лабораторію для дослідження. Багато господарів не роблять цього просто тому, що не знають про таку можливість. Або тому, що не хочуть витрат. Але насправді, якщо розпочати відновлення з аналізу ґрунту, це буде надійна інвестиція.
Якщо не здійснити аналіз ґрунту, ви ніколи не дізнаєтеся, як зробити його кращим. Ви можете без кінця додавати різні добрива, не досягаючи жодних результатів. Аналіз ґрунту покаже, що треба робити й чого робити не варто. Він дасть змогу розробити рентабельний план дій.
Спосіб аналізування в різних частинах світу відрізняється, але комерційні лабораторії зазвичай здійснюють такий аналіз. Лабораторія надасть вам докладну інформацію щодо процедур, які будуть корисними, коли ви розпочнете відновлення.
1. Вирішіть, коли краще відновлювати газон
Пора року, коли відбувається відновлення, залежить від того, у якій частині світу ви живете, але найкращий час для відновлення газону – коли земля достатньо тепла для появи паростків і їхнього зростання. Це означає, що температура ґрунту має становити принаймні 10 °C. Випробуване часом правило говорить, що необхідно зачекати до закінчення першого сезону скошування, коли газон зазеленіє й стане зрозуміло, що він почав рости.
2. Визначте причину невдачі з газоном
Якщо ви з’ясуєте, чому газон погіршився, це можна буде використати для прийняття правильних рішень під час відновлення газону. Наприклад, якщо газон порідшав через те, що дерева, які ростуть поруч, відкидають на нього тінь і забирають воду й поживні речовини, треба вибрати сорт трави, який добре росте в тіні. Можливо, ви також вирішите обрізати деякі гілки дерева, щоб відкрити доступ сонячному світлу й дощу. Ви можете отримати певну інформацію, просто подивившись на газон, але правильно виконаний аналіз ґрунту надасть вам набагато кращі орієнтири.
3. Видаліть бур’ян і солому
Почніть процедуру відновлення з видалення бур’янів, особливо багаторічних, уручну або за допомогою гербіциду. Таким чином інші види не будуть змагатися за ресурси з вашою новою травою. Якщо використовуються гербіциди, обов’язково прочитайте етикетки й дотримуйтесь інструкцій. Під час використання більшості засобів сіяти можна через сім днів, але деякі гербіциди перешкоджають проростанню насіння протягом трьох-шести тижнів. Якщо треба прибрати суху траву, викопайте невеликий шматок трав’яного покриття 10 см завглибшки. Якщо товщина пористого шару під час стискання перевищує 2 см, час видалити суху траву з газону. Якщо площа газону перевищує 300 квадратних метрів, можливо, ви захочете скористатись електричними граблями або розпушувачем. На менших газонах суху траву можна видалити граблями вручну.
4. Підготуйте ґрунт
Крім видалення сухої трави, вертикальну косарку з розпушувачем можна використовувати для підготовки грядки з розсадою до нового посіву. Обробіть увесь газон, налаштувавши зубці так, щоб вони прорізали поверхню ґрунту на глибину близько 0,5–1,5 см, а потім згребіть великі скупчення відходів із ділянки. Інший спосіб підготувати ґрунт – виконати широке аерування. Якщо ви виберете цей спосіб, треба буде пройти весь газон 3–5 разів, щоб повністю аерувати його. Однак найкращого результату можна досягнути шляхом застосування обох технік: спочатку аерування, а потім вертикального скошування. Це значно поліпшить надходження води до насіння та паростків. Поширеною проблемою є надто щільний або надто твердий ґрунт. Це ускладнює надходження води й кисню до коріння трав’янистих рослин, що призводить до вповільненого зростання. Аератор створює в ґрунті канали для повітря й води, а вертикальна косарка з розпушувачем розділяє трав’янисті рослини, завдяки чому збільшуються кількість рослин і щільність газону.
5. Полийте газон
Важливо правильно зрошувати газон. Для проростання та вкорінення насіння трави й саджанців потрібна вода. Земля не має бути дуже мокрою, але переконайтеся, що вона принаймні волога. Якщо земля газону суха, а ймовірність дощу мала, розпочніть створювати запас води в ґрунті, вмикаючи розбризкувач на одну-дві години протягом кількох днів перед посівом.Важливо, щоб ваш газон був рівномірно забезпечений водою. Якщо це так і температура землі хороша, то все гаразд.
6. Використовуйте добриво
Удобрення сприятиме вкоріненню та росту нового насіння й паростків; це треба робити просто перед сіянням. Застосовуйте азотне добриво, яке діє повільно. Якщо ви здійснили аналіз ґрунту, то знаєте, чи треба додавати фосфор і калій.
7. Насіння
Якщо газон у відносно гарному стані, можна використати ту саму суміш насіння, що й раніше. Якщо ви здійснили аналіз ґрунту, то знаєте, яке насіння краще використовувати. Можна розсіяти насіння вручну, але якщо ви хочете мати впевненість, що воно розсіялося рівномірно, краще скористатися сіялкою. Деякі сіялки можна під’єднати до розпушувача ґрунту. У більшості випадків кращим вибором є розкидач-сіялка.
8. Насолоджуйтеся
Не треба чекати, доки можна буде розпочати насолоджуватися щойно відновленим газоном. Після підсівання можна одразу починати користуватися газоном і косити його, як зазвичай.